שחור חזק: על קפה שחור בישראל מהמסורות המקומיות ועד לגל השלישי

 

איך הפך הקפה השחור ממשקה יומיומי וטקסי המושרש עמוק בתרבות הערבית לאחד הסמלים המובהקים ביותר לישראליות? מתי ואיפה התחברו אליו ההל, החוואייג' ואפילו הגרניום? מדוע הופך היום הקפה השחור לחלק מתרבות הגסטרונומיה העילית, ומה היא ״מחמצת קפה שחור״?


ביקשנו מנועה ברגר, דוקטורנטית לסוציולוגיה החוקרת את שוק הקפה ומליאור אסל, בריסטה של קפה גל שלישי ומנחה סדנאות בתחום שזכור גם כמי שעבר אודישן ל"מאסטר שף" עם קפה שחור, לנסוע לצפון הארץ כדי לחקור ולהכיר כמה מהדרכים השונות לקלות, להכין ולשתות קפה שחור. הם חזרו אלינו עם מאמר מרתק ותפריט טעימות מהודק הכולל סוגים שונים של קפה שחור הנבדלים זה מזה בקלייה, בתיבול ובטעם.


ביום חמישי ה-10 בנובמבר, נקיים אירוע מיוחד של טעימות קפה שחור שנבחרו בקפידה על ידי השניים ומבטאות את מגוון המסורות האזוריות הנקשרות לקפה שחור, לצד כיבוד קל - מתוק ומלוח - מידיו של חוסיין שקרה, רוקח ביום וקונדיטור בלילה, הידוע בשל בלוג האפייה שלו cake_lab וכוסית של ערק פילוקליה לקינוח. התפריט יוגש בשני מושבים, 16:30 ו-18:30, ומומלץ לרכוש כרטיס מראש.


בשעה 18:00 תתקיים הרצאה של נועה ברגר שתסקור את ההיסטוריה והאנתרופולוגיה של הקפה השחור באזור, החל מהמאה ה-16, דרך נחל'ה ועלית, ועד למחמצת הקפה ול"מאסטר שף". הכניסה להרצאה חופשית ופתוחה לכולם, והישיבה על בסיס מקום פנוי.

נועה ברגר דוקטורנטית לסוציולוגיה של קפה בבית הספר ללימודים מתקדמים במדעי החברה בפריז, צרפת. מחקרה עוקב אחרי מהפכת האיכות בשוק הקפה בברזיל ובצרפת. מרצה וכותבת על תרבות והיסטוריה של קפה במגזינים (הארץ, השולחן, Le Monde, Gastronomica) יוצרת תוכן ומרצה באירועים ופסטיבלים (סוהו האוס, פסטיבל הקפה של פריז, פסטיבל הקפה של תל-אביב). לאחרונה התפרסם הספר בעריכתה ״קפה: מזרח ומערב״ (יחד עם יהל שפר), בהוצאת המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים.  

ליאור אסל עובד בתעשיית הקפה מעל ל-10 שנים. בעבר בריסטה ב-Roasters וב-House of Coffee, כיום מפעיל אירועי קפה בתל אביב, מעביר סדנאות והדרכות לפרטיים וחברות ומספק להן קפה קלוי וציוד. במהלך הקיץ של 2020 עבד בחוות קפה בקולומביה, אנטיוקיה.


תפריט טעימות:
נחלה vs. עלית  
קפה טלק vs. קפה חיפה
גרניום vs. חוויאג'  
ספשלטי-שחור עם ובלי מחמצת

כיבוד מעשה ידיו של חוסיין שקרה (@cake_lab):
תמר ממולא בחלבה מצופה בשוקולד | קאעק אל עיד של אמא | עוגיית פיסטוק קרמל | מקל גבינה
מרציפן של רינת צדוק
כוסית ערק פילוקליה

לשאלות

טלפון:

6119*

 

דוא"ל:

[email protected]

 

כתובת:

לילינבלום 28, תל אביב

 

מפה

 

אירועים קרובים

 
 
 
נגישות

פרטי ההתקשרות עם ממונה הנגישות של האתר:
טלפון: *6119
צ׳אט באתר
דוא״ל: [email protected]
ימים א׳-ה׳ בין השעות 10:00-16:00
יום ו׳ בין השעות 10:00-13:00