השאלות הגדולות ביקום: סדרת הרצאות

סוג כרטיס מחיר באתר כמות סה"כ
כרטיס לסדרה כולה 490
0
סה"כ תשלום עבור כרטיסים

0

דמי טיפול אינטרנט

0 ₪

סה"כ לתשלום

0

 
ארוז למתנה
 
 
 
 
 
 

בלחיצת כפתור לרכישה הנני מאשר את תנאי התקנון

 
 
שם המזמין:

אימייל המזמין:

הטלפון המזמין:


שם המזמין:

אימייל המזמין:

הטלפון המזמין:


 

אודות האירוע

 

השאלות הגדולות ביקום: סדרת הרצאות

מפגש 1 - 17.7 | עמי שטיינר- קיצור תולדות היקום: מהמפץ הגדול ועד היום.
כיצד נוצר היקום? כיצד התפתחה המחשבה המדעית לכדי מודלים שמתארים את היקום, מה שיש בו ואיך הוא פועל? ומה העתיד צופן בחובו לנו, למערכת השמש וליקום כולו? על שאלות אלו ואחרות נלמד בהרצאת מדע פופולרית שתסביר לנו על התאוריות הפיסיקליות שהתפתחו במהלך ההיסטוריה במטרה להסביר את היקום, ההיסטוריה של התפתחותן, והמשמעויות הפילוסופיות הנובעות מהבנתנו את היוצרות והתפתחות היקום בו אנו חיים.
עמי שטיינר הוא איש הי טק, מנהל פורום חתני נובל למצוינות בחינוך, יועץ מדעי בגוגל בעברו ומלמד פיזיקה במספר מסגרות.


מפגש 2 - 24.7 | פרופ' יונתן דובי ואלון הלפרין- האם אנחנו חיים במטריקס? מהי המציאות.
שאלת קיומה ומשמעותה של המציאות היא שאלה עתיקת יומין. מהי המציאות?  האם המציאות היא אשליה או שהתודעה תופסת את העולם האמיתי? ואיך מתמודדות הפילוסופיה והפיזיקה עם החידה הזו? לאורך ההרצאה נשבור לחלוטין את תבניות החשיבה שלנו ואת התחושה המוצקה שיש לנו שאנחנו מבינים את המציאות סביבנו ונכיר את הפתרונות האפשריים לחידת המציאות בפילוסופיה, בפיזיקה, בחקר התודעה ובתורת המורכבות
פרופסור יונתן דובי, פיסיקאי קוונטים, ואלון הלפרין, פילוסוף מדע וסופר, ייפגשו לשיחה על השאלות  הגדולות באמת.


מפגש 3 -31.7 | ד"ר ליאת יקיר- המדע של האהבה והשנאה
אנחנו יצורים שמונעים על ידי הרגשות שלנו, בזכות המוח הרגשי אנחנו מצליחים לשתף פעולה באופן מעורר השתאות ובגלל אותו מוח אנחנו מסוגלים להחריב את כל מה שהשגנו ולהשמיד זה את זה.
במהלך ההרצאה נבין מה זה בכלל רגש? מהם מקורות השנאה והרוע והיכן שוכנת האהבה? לבסוף נענה על השאלה החשובה: ביותר האם אנחנו מסוגלים להציל את עצמנו מעצמנו?
ד"ר ליאת יקיר היא בוגרת המחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע.
מחקריה עוסקים בתחומי הגנטיקה, ביוכימיה ואבולוציה, כיום עוסקת בהנגשת מדע לקהלים שונים ובמחקר.  


מפגש 4 - ד"ר רקפת רוזנפלד - 7.8 | צעירים לנצח: האם נצליח לעצור את תהליך ההזדקנות?
מושגים כמו "מעיין הנעורים" וסבא בן 150 מוכרים לנו מספרי האגדות. אך בעשור האחרון פריצות דרך מדעיות הפכו את החלום לחיי נצח לקרוב מתמיד, ויש חוקרים הגורסים כי ניתן להתייחס להזדקנות כאל מחלה הניתנת לטיפול, באותה מידה כמו מחלות אחרות.
מחקרים בקרב בעלי חיים הראו כי ניתן להאריך את אורך חייהם ב-40%, תוך שמירה על איכות חיים וגוף צעיר. בשנים האחרונות, החלו מחקרים מעין אלו לפלס את דרכם לבני האדם. יש הסבורים כי ניתן יהיה, עוד בימינו, לזכות לחיים ארוכים הרבה יותר ובאיכות טובה יותר. הדרך אמנם ארוכה, אך נראה כי ישנם מסלולים שונים אפשריים להשגת היעד - החל מקוקטיילים של תרופות ועד לטיפולים גנטיים וטיפולים בתאי גזע.
ד"ר רקפת רוזנפלד היא חוקרת ויזמית בתחום הביו טכנולוגיה, בעלת דוקטורט בביולוגיה חישובית וכיהנה בעבר כפרופסור בבית ספר להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת בוסטון.
ד"ר רוזנפלד עסקה במשך למעלה מעשרים שנים בפיתוח טכנולוגיות ותרופות בתעשיה וכיום משמשת כיועצת לחברות הזנק בתחום.


מפגש 5 - 14.8 | הדס סלוין- תעלומת החלום
שינה וחלימה הם אחד מהנושאים המרתקים והמסתוריים ביותר במדעי המוח. בהרצאה ננסה להבין מה קורה במוח כאשר אנו ישנים, ואיך המוח מחליט מתי להתעורר ומתי ללכת לישון. נראה מה המדע יכול לספר לנו על הבסיס המוחי של חלימה, ונלמד מה קורה למוח במקרים של חסך שינה ובהפרעות שינה שונות, מקוצר נשימה בשינה ועד דיבור והליכה תוך כדי שינה.
הדס סלוין היא דוקטורנטית למדעי המוח בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב וכותבת ב'מדע גדול, בקטנה'.  


מפגש 6 - 21.8 | ד"ר רביד דורון- חקר המוח במאה ה-21: האם נשאר אנושיים?
חקר המוח הוא  תחום ידע המתקדם בקצב גבוה אך עדיין רב הנסתר על הגלוי בהבנת המערכת המורכבת של פעילות מוחנו.
בהרצאה של ד"ר רביד דורון אנחנו נצא למסע מרתק בתוך קופסאת המוח ונכיר את התאים הבונים את המוח, את החיבורים בינהם ובעיקר את דרך פעולתו המופלאה של האזור הגבוה ביותר במוח- הקורטקס.
בנוסף, אנו נבין כיצד אנחנו מוציאים פעולה מוטורית מהמחשבה אל הפועל, כיצד אנחנו רואים ומרגישים את הסביבה וונתוודע אל חזית המחקר בתחום ממשקי מוח מכונה.
ד"ר רביד דורון הוא מרצה לפסיכולוגיה בביה"ס למדעי ההתנהגות, האקדמית ת"א יפו ובמחלקה לחינוך ופסיכולוגיה, האוניברסיטה הפתוחה.  


מפגש 7 - 28.8 | פרופ' אבשלום אליצור- תודעה וזמן, ומקומם ביקום.
יש דברים שאנו מתרגלים אליהם, ולכן איננו רואים בהם שום דבר מסתורי. אבל הרי לשם כך המצאנו את המדע, שלא יתן לנו להתרגל לדברים: שיחשוף את התמיהות, אי ההתאמות והתופעות הבלתי-מוסברות שבמציאות הסובבת אותנו. כאלה הם הזמן והתודעה: כבר התרגלנו לקבל אותם כמובנים מאליהם, ובכל זאת, אחרי שנתוודע אל הפליאה שבהם, היא תלווה אותנו לתמיד.
האם הכרתנו רק משקפת את המציאות או גם יוצרת אותה? האם הזמן זורם? האם יש לו כיוון קבוע? כיצד יכלו החיים להתפתח מחומר דומם?ואיזה משמעות יש ליקום ללא תודעה הקולטת אותו? כל אלה הן שאלות עתיקות שזכו בשנים האחרונות לתפנית חדשה ומעניינת בזכות המחקר הניסויי. במפגש אנחנו לא מתחייבים לתת את כל התשובות, אבל נעביר בכיף את הזמן ונבין לעומק השאלות עצמן.

פרופסור אבשלום אליצור הוא פיזיקאי והוגה דעות החוקר וכותב בארבעה תחומים שונים: פיזיקה, ביולוגיה, פסיכולוגיה ופילוסופיה


מפגש 8 - 4.9 |  פרופ' עילם גרוס- מהפכת המרחב והזמן במדע: מאינשטיין ועד הגלים הגרביטציונים
ספק אם אינשטיין עצמו הבין את גודל המהפכה שהוא עצמו יצר כשפרסם ב 1915 את ההשערה שגרביטציה אינה אלא מרחב-זמן עקום. נדמה שהמהפכה שהחלה ב 1915, הבשילה עם גילוי הגלים הגרביטציונים, כ100 שנים אחרי כן. אינשטין הפך מושג מופשט מתימטי למהות שמגדירה את כל היקום, והיום אין עוררין על תגליתו.
בהרצאה זו נספר על מהפכת המרחב-זמן במדע, החל מתורת היחסות עד לגלים גרביטציונים וחורים שחורים.
פרופסור עילם גרוס, פיסיקאי של חלקיקים ממכון ויצמן, עמד בראש הצוות שגילה את בוזון היגס (״החלקיק האלוהי״). עילם מבלה את זמנו בין מעבדות סרן שבג׳נבה למכון ויצמן, בין הרצאות פופולריות למוסיקה הוא מחפש את מתווה הזהב להסביר דברים מסובכים בהכי פשוט שיש (אבל לא יותר מדי פשוט).


מפגש 9 - 11.9 | ד"ר דני זאבי- חידת החיים
איך נוצרו החיים בכדור הארץ? איך נוצר האדם? מה מלמד אותנו הגנום האנושי על השאלות הללו, ומה הוא חוזה לנו לגבי עתיד האנושות?
בהרצאה נשמע על המולקולות התורשתיות הראשונות שהופיעו בכדור הארץ, על אילו שינויים גנטיים דרמטיים גרמו לפיצול שלנו משושלת קופי האדם, וכיצד ישפיעו העולם המודרני, הטכנולוגיה, והתרופות, על הגנום שלנו?

ד"ר דני זאבי הוא חוקר גנטיקה, מרצה ויזם. ביצע מחקר פוסט-דוקטורט בגנטיקה של האדם באוניברסיטאות פרינסטון וUCLA, ובעל דוקטורט בגנטיקה ממכון ויצמן.


מפגש 10 -18.9 | עודד כרמלי- האם יש חיים מחוץ לכדור הארץ?
האם אנחנו לבד ביקום? צאו למדבר בלילה בהיר והביטו בכוכבים. לנוכח השפע השמימי הזה, אין אדם שלא שואל את עצמו, כמו אנריקו פרמי ב-1950: "איפה כולם"? האם אנחנו באמת לבד ביקום? הצטרפו אלינו למסע בינכוכבי בעקבות החידה המדעית, הפילוסופית והרגשית העמוקה והטעונה מכולן – מפרדוקס פרמי ועד משוואת דרייק, מטלסקופ החלל קפלר ועד אגמי המתאן של טיטאן, מהפילטר הגדול ועד העצם המוזר אומואמואה.

הערות

 

* המפגשים מתקיימים בליאו בלומס, מגדלי זיו, ראול ולנברג 24, תל אביב-יפו.
* 19:00 תחילת הרצאה // 21:00 סיום משוער

מדיניות ביטולים:
1. הרצאות בודדות: ניתן לבטל כרטיסים עד יומיים לפני מועד ההרצאה בכפוף ל-5% דמי ביטול, לאחר מכן אין ביטולים.
2. סדרות וקורסים (שני מפגשים ויותר): ניתן לבטל כרטיסים עד יומיים לפני המפגש הראשון של הקורס\הסדרה בכפוף ל-5% דמי ביטול, לאחר מכן אין ביטולים.

* כל האירועים פועלים על פי הנחיות משרד הבריאות בכפוף לתו הירוק.

* אנחנו כפופים להנחיות משרד הבריאות.

מוצר זה נמכר באמצעות מערכת GOSHOW על ידי תינק אנד דרינק דיפרנט (תובל רוזנווסר), ע.מ. 036256071 מרח' רמת ים 4, הרצליה
חברת GOSHOW אינה אחראית על שמירת זכויות בעלי התכנים ו/או איכות השירות במקום האירוע ו/או קיום האירוע ו/או כל מחדל הקשור באירוע מושא מוצר זה

לשאלות בנושאים טכניים

רכישה,כירטוס ותקלות באתר

GoShow LTD

טלפון:

*6119

 

פקס:

03-6440730

 

ליצירת קשר:

 
 

מפה

 
 
 

נגישות

 
הגדרות נגישות לא הוגדרו לאירוע הזה.
 
 
 
נגישות

פרטי ההתקשרות עם ממונה הנגישות של האתר:
טלפון: *6119
צ׳אט באתר
דוא״ל: admin@goshow.co.il
ימים א׳-ה׳ בין השעות 10:00-16:00
יום ו׳ בין השעות 10:00-13:00